docbandit

capturing and encoding

21 september, 2012

Varesesaare venelased (Eesti 2012)


Euroopa Liidu idapiiril, Narva linna ja Ivangorodi eraldaval Narva jõel asub Varesesaar, saksa keeles Krähnholm. Saarele 1856. aastal rajatud ketramis- ja kudumisvabrik – Kreenholmi manufaktuur – suleti lõplikult 2010. aastal. Tänases Narvas pole perekonda, keda manufaktuuri pankrot ei puudutaks. Töötu, kodutu, narkomaan, lapskerjus või varas on selles vene keelt rääkivas Eesti linnas tavakodanik.

Yana, Alissa, Ženja, Dima, Ilja, Tolik, Vaike, Sonja, Ira ja Max on inimesed, kellele seesama Varesesaar on ühine kogemus, mis painab. Nagu halb unenägu. Kust leida lunastust? Hinges istub sotsialismi nostalgia ja samas raev valedele raisatud elu pärast. Kuidas ehitada inimvaredele uut? Kust leida peenraha pilvelõhkujate tarvis?

Sildid:

Karm põhjala (Inglise 2011)


Sildid:

Apokalüpsis 3/6: Šokk (Prantsuse 2009)


Enamik Euroopa pealinnu on okupeeritud. London peab Saksamaa pommirünnakutele visalt vastu. Võidujoovastuses Hitler kavatseb Venemaa kolme kuuga vallutada. Baltimaad ja Ukraina tervitavad saksa armeed kui vabastajaid. Algab massiline juutide hävitamine. Hitleri üllatuseks peab Vene armee kangelaslikult vastu, algab saksa sõdurite agoonia Moskva all. Edusamme pole Wehrmachtil ka Põhja-Aafrikas, kus liitlasväed teevad Itaaliale appi läinud saksa väeüksustel elu kibedaks. Ootamatult ründab Jaapan Ameerika sõjaväebaasi Pear Harbouris ja sõda laieneb üle terve maakera.

Sildid:

18 september, 2012

Murdochi skandaal (USA 2011)


Rupert Murdoch ehitas oma poliitilise kavaluse ja ärilise jultumusega rohkem kui poole sajandi vältel üles ühe maailma kõige võimsama meediaimpeeriumi.

Nüüd on ta dünastia ohus, kuid mitte konkurentide tõttu, vaid šokeerivate äritavade pärast, mis sisaldavad äraostmist, väljapressimist ja eraelu puutumatusele vilistamist.

13 september, 2012

Islamiterrorismi jälil (Prantsuse 2012)


Osama bin Ladeni surm ei tähistanud kaugeltki kardetud ja vihatud terroriorganisatsiooni al-Qaeda lõppu, vaid selle uute harude sündi. Kurjakuulutavalt paelub maailma tähelepanu Põhja-Aafrika riikides tegutsev rühmitus AQMI - al-Qaeda Islami Magribis -, kelle sünniriik on Alžeeria.

Relvastatud rünnakud ja pantvangidraamad leiavad aset ka Marokos, Tuneesias, Liibüas, Malis, Nigeris, Nigeerias, Somaalias – Saheli kuival kõrbelisel alal, mis on Aafrika suurim näljapiirkond.

Kellele AQMI äärmusrühmitus toetub, milline on tema arengulugu ja tulevikuperspektiiv? Kas Põhja-Aafrikas on kujunemas uus Afganistan?

40+2 nädalat (Eesti 2012)


Kui inimesed teevad plaane, siis Jumal taevas naerab. Kus sünnitada? Kuidas sünnitada? Kas vee all või maa peal? Kodus või haiglas? Püsti või pikali? Kas lõpuks jääb peale rutiin või vaba tahe?

Humoorikas dokumentaalfilm uurib, kuidas tänapäeva naised suhtuvad sünnitamisse ja milliste valikute vahel nad otsuseid peavad langetama. Filmi peategelaseks on filmi autor, kes ise esmakordselt lapseootele jääb. Paralleelselt tema veidi boratlike seiklustega rasedatele pakutavate teenuste, pakettide ja sünnitamisviiside paljususe maailmas, jookseb kahe väga erineva naise lapseootamise lugu.

Sildid:

12 september, 2012

Green (Inglise 2009)


Emane orangutan Green on ihuüksi maailmas, mis pole enam tema maailm. Ta on röövmetsaraie ohver. Film tuletab meile valusalt meelde, et vastutusest pole pääsu – kõigil meie tegemistel on mõju loodusele.

Sildid:

Apokalüpsis 2/6: Lömastamine (Prantsuse 2009)


10. mai 1940 - algab välksõda. Saksa armee tungib Belgiasse, Hollandisse ja Prantsusmaale. Lootuses priskele sõjasaagile kuulutab Mussolini Prantsusmaale sõja. Prantsusmaa lõheneb kaheks, Inglismaa peab vastu ja keeldub Hitleriga rahu sõlmimast. Hitler ründab oma liitlast Nõukogude Liitu.

Sildid:

06 september, 2012

Isemeelne ilm (Inglise 2012)


Meie ilmaga on midagi veidrat lahti. See näib muutuvat iga aastaga äärmuslikumaks. Äsja elasid britid läbi kaks järjestikust rekordiliselt külma talve ja osa riiki kannatas enneolematu põua all. Orkaanid on muutunud võimsamateks ja Texases järgnes rekordilisele uputusele erakordne põud. Kogu maailma klimatoloogid ja meteoroloogid püüavad mõista, mis on juhtunud ning kas need anomaaliad on märgiks veelgi hukatuslikumast tulevikust.

Sildid:

Putin, Venemaa ja lääs, 4/4: Restart (Suurbritannia 2012)


Filmi viimane osa võtab vaatluse alla uue etapi Washingtoni ja Moskva suhetes, mil Obama asub käima maailma tuumarelvadest vabastamise Kolgata teed ning vajab selleks Medvedevi tuge. Mõlema poole insaiderid viivad vaatajad sügavale läbirääkimiste telgitagustesse, paljastavad Putini ja Medvedevi keerulised suhted ning Kremli valgustkartvad vangerdused.

03 september, 2012

Aeg on siin (Eesti 2010)


Vahel võib hetk kesta igavesti, mõnikord kaovad päevad märkamatult. 7-aastased Joonas, Karit, Doris ja Fred on alustamas oma esimest kooliaastat. Nad elavad erinevais Eestimaa paigus, käivad erinevates koolides ja on oma loomult samuti väga erinevad. Kuid aeg nende ümber käib ikka sama ringi pidi. Esimese kooliaasta jooksul peavad nad omaks võtma palju uut – varased hommikused ärkamised, lõputud õppimised, uued kohustused, positsioonivõitlused klassis. Film lastest, ajast ja Eestimaast.

Apokalüpsis 1/6: Kallaletung (Prantsuse 2009)


Kuidas kõik algas? Hitler tõusis võimule ja alustas maailmavallutamise plaani elluviimist: ründas Austriat, Tšehhoslovakkiat ja Poolat. 1. septembril 1939. aastal algas aastatepikkune tragöödia. Saksa ja nõukogude vägede sissetung Poolasse purustas lootuse rahumeelseks pingelahenduseks. Inglismaal ja Prantsusmaal ei jäänud muud üle, kui Hitlerile sõda kuulutada. Poolas ahistasid vallutajad juute ja mustlasi, läänes algas aga kõhkluste ning lootuste periood. Samal ajal sepitses Hitler plaani sissetungiks Prantsusmaale.

6-osaline dokumentaalfilm näitab kõigi aegade laastavamat sõda selle osapoolte, sõdurite, tsiviilelanike, poliitikute ja armeejuhtide positsioonilt. Selles sõjas kaotas elu üle 50 miljoni inimese ja esmakordselt ajaloos oli tsiviilohvreid sama palju kui lahinguis langenud sõdureid. Lisaks ajaloosündmuste kujutamisele luuakse filmis ajastu võtmeisikute dokumentaalsed portreed.

Filmis on kasutatud üksnes sõjakorrespondentide, sõdurite, vastupanuliikumises osalenute ja eraisikute poolt filmitud originaalkaadreid, sealhulgas palju sellist materjali, mis oli pikka aega salastatud või lihtsalt peidetud.

Filmi loomisel kasutati ka ajaloolaste värskemaid uurimistulemusi ja tänu uutele filmikaadritele avanevad vaataja ees senitundmatud sündmused. Must-valge pilt on muudetud värviliseks, välja arvatud holokausti stseenid.

Näitamisõiguse on omandanud üle 20 riigi, nende seas Ameerika Ühendriigid, Skandinaavia, Jaapan ja Saksamaa.

Sildid:

02 september, 2012

Suur poiss (Soome 2007)


Mia Halme dokumentaalfilm räägib 7-aastasest Eelist, kes tunneb, et on korraga nii suur kui ka väike. "Kas esimese klassi laps võib veel sülle tulla?", küsib poiss, kui suvevaheaja viimane õhtu pimeneb. Eeli seikleb hirmu ja turvatunde piiril, tuttavate ning tundmatute asjade labürindis. Temast saab suur vend, ta õpib lugema ja valetama. Ta lubab vähem vanduda, kui sõbrad sama teevad.

"Suur poiss" näitab, kui raske on kohaneda ühiskonna nõudmistega, samuti ka õnnestumisrõõmu, kui kõik laabub. Mis tunne on, kui sa ise ka ei tea, kas oled suur või väike?

Sisse hingata, välja hingata... (Belgia/Soome 2009)


Iga inimese saatuseks on esimest korda sisse hingata ning viimast korda välja hingata. Elu algus ja ots on kui peo peal ühes tüüpilises Läti haiglas. Siin saavad kokku ühiskonna erinevate kihtide liikmed, sõlmitakse sõprust ja jäetakse valuliselt hüvasti eluga.  Hollandi noore režissööri Jean Counet’ film Daugavpilsi haiglast näib kodune ja tuttav, kuid on ometi täis elu salapärast hingust ja ilu.

Briljantkuninganna 3/3 (Suurbritannia 2012)


Viimases osas meenutab Andrew Marr kuninganna valitsemisaja tähthetki, alustades troonile asumisest 1952. aastal ja kroonimisest aasta ning neli kuud hiljem. Ta annab ülevaate kuninganna suhetest meediaga, mis on olnud muutlikud ja kohati pingelised, kuninglikest juubelipidustustest ning visiidist Austraaliasse. Kuninganna täiskasvanud lapselapsed avaldavad arvamust briljantkuninganna kohta.

Putin, Venemaa ja lääs, 3/4: Sõda (Suurbritannia 2012)


2008. aasta suvel olid kaks tuumasuperriiki ühe väikese maa pärast sõja künnisel. Valges Majas arutati tõsiselt vägede saatmist Gruusiasse, mida Venemaa oli salakavalalt rünnanud. Presidendid Medvedev ja Saaka?vili meenutavad, kuidas sündmused nii kaugele arenesid, ning Lääne poliitikud heidavad valgust pingsale kulissidetagusele diplomaatiale, et kõige halvemat ära hoida.

Kersna Koreas (Eesti 2003)


Tuhandeid atleete 75 maalt osales Lõuna-Koreas II õngitsemise maailmameistrivõistlustel. See oli ka põhjus või õieti ettekääne, tänu millele õnnestus oma senises elus mitte ühtegi kala püüdnud Vahur Kersnal Eesti koondise liikmena külastada maad, kuhu tavapärased turismimarsruudid siitkandist ei ulatu.

01 september, 2012

Täna nopib kull ühe tibu (USA 2008)


Svaasimaal on eluring pea peale pööratud. Vanaemad ehk gogo'd, nagu neid paljudes Lõuna-Aafrika keeltes kutsutakse, näevad, kuidas nende täiskasvanud lapsed aidsi surevad, ja nad peavad oma lapselapsed üksi üles kasvatama. "Täna nopib kull ühe tibu" räägib kolmest Aafrika gogo'st, kes elavad lagunemisohus kogukonnas. Nad peavad elu korraldama ja end ise ülal pidama, ehkki on juba selles eas, kui täiskasvanud lapsed peaksid nende eest hoolitsema. Maailmas, mida valitseb AIDS, on Svaasimaa ilu tunnistajaiks vaid vanemateta jäänud lapsed ja gogo'd, kes vastutavad kogu sealse maailma toimimise eest.

Jäätmed = toit (Hollandi 2006)


Nüüd, mil maailma rahvaarv näitab kiiret kasvutendentsi ja lisaks läänemaailmale on haaranud tootmis- ning tarbimisbuum ka Hiinat ja Indiat, on planeedi loodusressursid kiiresti kahanemas ning jäätmetoodang tohutu. Kui me kohe midagi ette ei võta, oleme muutnud varsti kõik oma ressursid hiiglaslikuks prügimäeks.

Ameerika disainer William McDonough ja Saksa keemik Michael Braungart arvavad olevat lahenduse leidnud. Nende eesmärk on disainida kõik tooted ümber põhimõttel, mida kasutab oma igaveses ringluses kasvuks ka loodus: ühtede jäätmed on teiste toit.

Isa pruudid (Iisraeli 2010)


Lily Sheffy dokumentaalfilmi peategelane Yaron sõidab pidevalt Saksamaa ja Iisraeli vahet, manööverdades kolme kodu, kolme naise ning kahe lapse vahel. Kui Yaroni tütar Lily Sheffy avastab, kuidas isa elab, otsustab ta esimest korda elus välja selgitada, mis mees tema isa tegelikult on. Ta filmib kolm aastat Yaroni ettevõtmisi ja püüab mõista, miks isa sellisel moel õnne otsib.