docbandit

capturing and encoding

24 august, 2012

Pärast müüri langemist 1/2 (Saksa 2009)


9. novembri õhtul 1989. aastal saavad sotsialismikantsi Saksa DV päevad loetud. Mässuline elanikkond sunnib sõjaväelasi Lääne-Berliini piiri avama. Berliini müür langeb. Miljonid idasakslased suunduvad esimest korda läände avastama oma unelmate maad.

Ent kui võidujoovastus raugeb, kerkib sadu küsimusi: mis saab edasi? Riik on pankrotis. Ühise raha kasutuselevõtt toob kaasa majanduse täieliku kokkuvarisemise. Inimesed kaotavad töö, ambitsioonid purunevad… Müür on langenud, kuid mis saab müürist inimeste meeltes?

Pärast müüri langemist 2/2 (Saksa 2009)


Familia (Rootsi 2010)


Alberto Herskovitsi ja Mikael Wiströmi liigutav dokumentaalfilm vaesest Peruu perekonnast, kes püüab suurte raskuste kiuste koos püsida. Lugu algab 2006. aastal. Naty on kaotanud alalise töökoha ega leia enam uut. Raske südamega otsustab ta minna Hispaaniasse tööotsinguile. Kaks aastat hiljem Peruusse tagasi jõudes leiab ta, et peres on kõik sassis. Kuid ka Naty ise on muutunud. Film sisaldab foto- ja filmimaterjali, mis hõlmab rohkem kui 35. aastat.

Pime armastus (Slovakkia 2008)


Dokumentaalfilm pimedate inimeste vahelisest armastusest. Armastus võib olla õrn, armastus võib olla rumal, armastus võib vahel olla pime... Isegi hea nägemisega inimestel ei ole kerge leida oma kohta elus, kui palju raskem võib see olla neil, kes on pimedad? Film annab uued mõõtmed mõistele "õnn".

Klassikaaslased 1943. aastast. Unustatud mälestused (Eesti 2012)


Arhiivimaterjalidel põhinev dokumentaalfilm eesti meeste põlvkonnast, kelle noorus jäi sõtta. Filmi alguses, 1943. aastal on kooli lõpetamas viis Tartu Poeglaste Gümnaasiumi poissi: Jaan, Alfred, Viktor, Otto ja Ingo. Aga kooli asemel võetakse nad “vabatahtlikena” Wehrmachti tööteenistusse.

Lubatud lühikese tööperioodi järel viiakse poisid sundkorras edasi Saksa armee õppelaagritesse ja siis sõduritena rindele, kus nad elavad läbi kõik sõjakoledused. Sõja lõppedes imekombel ellujäänuina on üks neist Vene vangilaagris, kaks liitlaste vangilaagrites ja kaks hospidalides – üks Saksamaal, teine Venemaal.

Need lihtsad lood on jutustatud nüüdseks juba vanade ja osaliselt ka manalateed läinud meeste mälestuste kaudu. Ometigi on neis lugudes palju traagilist põnevust ja mis kõige tähtsam, erakordset humaansust, mis aitas seda põlvkonda inimeseks jääda ka kõige ebainimlikemais tingimustes.

Briljantkuninganna 2/3 (Suurbritannia 2012)


Kuninganna briljantjuubeli puhuks tehtud filmi teises osas annab Andrew Marr ülevaate sellest, kuidas Elizabeth II on monarhiat kaasajastanud. Meenutatakse ka katsumusi, millega Briti monarhia pidi toime tulema 1992. aastal, annus horribilis'el.

Võttegrupp saadab kuningannat riigivisiidil Iiri Vabariiki ja meenutab õnnelikke aegu kuninglikul jahtlaeval Britannia. Peter ja Zara Phillips räägivad perepuhkustest laeval, Tony Blair kõneleb otsusest, mille ta 1997. aastal võimule tulles vastu võttis.

Briljantkuninganna 1/3 (Suurbritannia 2012)


Pärand (Eesti/Soome 2011)


Dokumentaalfilm endisest suletud linnast Sillamäest, mille Stalin rajas Nõukogude Liidu esimese aatompommi ehitamiseks. Selle eesmärgi nimel asustati kohalik eestlaste elanikkond peaaegu täielikult ümber ja neoklassitsistlik kuurortlinn ehitati praktiliselt uuesti üles nõukogude eliidi jaoks, kes töötas uraani rikastamise tehases. Nõukogude võimu järelkaja kestab Sillamäel siiani, kuid sellest hoolimata püüab raske pärandiga väike eestlaste kogukond oma kultuuri säilitada. Filmi lugu areneb läbi jagatud kogemuse – sama teemat vaadeldakse nii kohalike venelaste kui ka eestlaste silmade läbi. Peamised konfliktid baseeruvad vastandlikel kultuuridel ning pisut varjatumal tasandil ka mineviku ja oleviku vahel. Film uurib lähemalt riigi- ja indiviidivahelist mitmetahulist suhet: kuidas on suletud periood muutnud linna tänast elu? Film lootusest ja inimlikust vajadusest uskuda iseendasse.

Röövitud kuld (Suurbritannia 2000)


Võiks arvata, et olümpiamängudel toimub kõik ausalt ja õiglaselt, kuid paraku võib minna ka teisiti. Ewen J Thomsoni dokumentaalfilmis tuleb juttu vastuolulistest ja vaieldavatest juhtumitest ning pettunud sportlastest, kes lahkusid olümpiamängudelt kindla veendumusega, et kuldmedal pidanuks kuuluma neile.

Tursa pärast (Rootsi 2009)


Levivad kuuldused, et tursk on Balti meres tagasi. Kas see vastab tõele? Kalurite, teadlaste ja poliitikute ühise süü tõttu on tursk Balti merest kadumas, kuigi muutunud keskkonnatingimused soodustavad turskade siinset sigimist.

Euroopa Liit kinnitab, et püüab seda kalaliiki päästa, samas sunnivad nende määrused surnud kala tonnide viisi vette tagasi viskama. Püügikvootide kehtestamine ja vähendamine tähendab nii mõnelegi kalurile sõna otseses mõttes surmaotsust. Noor andekas Rootsi üliõpilane Lo Persson osaleb ulatusliku uurimuse koostamises tursa tegeliku väljapüügi kohta, kuid ametnikud ei soovi selle töö tulemusi arvesse võtta.

Inimkonna sugupuu (USA 2009)


Astoria, Queens, New York - see on maailma rahvaste sulatustiigel, kus leidub kõige erinevamaid nahavärve, kehaehitusi, juuksetüüpe, näojooni ja silmakujusid, rääkimata uskumuste, kultuuride ning keelte kõige kirevamast paletist. Ent kas me oleme tõesti nii erinevad või leidub ka midagi ühist? National Geograficu teadlaste rühm võtab 200 juhuslikult linlaselt geeniproove, et saada selgust erisustes ja ühisjoontes ning põhjustes, miks on 200 000 aastat tagasi Aafrikas võrsunud Homo sapiens käinud nii eripäraseid radu.

Putin, Venemaa ja lääs, 2/4 Demokraatia ohud (Suurbritannia 2012)


Kui demokraatiatont liigub Venemaa piiridele järjest lähemale - laieneb NATO, Gruusias puhkeb Rooside ja Ukrainas Oranž revolutsioon - , pingestuvad ka lääne ning Venemaa suhted ja Kreml peab kasutusele võtma uusi meetodeid. Ühtlasi on aeg kindlustada, et sama saatus ei tabaks ka Venemaad. Selles on oma osa nii noorteorganisatsioonil “Naši” kui ka ühel salapärasel kivil.

17 august, 2012

Nähtamatud maailmad, 1/3 (Suurbritannia 2010)


Siinsamas meie silmade ees asub saladuslike jõudude nähtamatu maailm, mis mõjutab ja kujundab maapealse elu igat aspekti. Kuid need erakordsed nähtused jäävad meie silmale täiesti märkamatuks, sest aju ei jõua neid registreerida - kõik toimub liiga kiiresti. Nüüd saab see nähtamatu maailm esimest korda nähtavaks ja me avastame üllatusega, kuidas õhk purustab kivi, vesi rebestab metalli ja taevas toimub protsesse, mille kohta on väidetud, et neid pole üldse olemas.

15 august, 2012

Veri mobiilis (Saksamaa/Taani 2010)


Me armastame oma mobiiltelefone ja nende erinevate mudelite valik pole kunagi suurem olnud, kuid nende tootmisel on ka sünge, verine külg.

Suurem osa mineraale, mida nende tootmiseks kasutatakse, on pärit Kongo DV kaevandustest ja nende ostmisega rahastab läänemaailm relvavõitlust, mida peetakse kõige verisemaks konfliktiks pärast Teist maailmasõda. Ning näib, et kodusõda kestab seni, kuni relvarühmitused suudavad mineraalide müügist saadud tuludega võitlust jätkata ehk kuni me tahame helistada ja keegi ei soovi vastutada.

14 august, 2012

Putin, Venemaa ja lääs, 1/4: Tõus võimule (Suurbritannia 2012)


Pärast esimest kohtumist Putiniga väitis George W. Bush, et vaatas talle silma ja sai aimu ta hingest. Välisminister Colin Powell aga vastas, et nägi seal ainult KGB-d. Nüüd on Bushi naiivsus ja Powelli terasus kinnitust leidnud, sest 12 aasta vältel Putini võimu all on Venemaa muutunud Nõukogude Liidu rusudest taas möödapääsmatuks ja isepäiseks maailmariigiks, millele pole kaasa aidanud Putini hing, vaid pigem KGB-st pärit teave ja pragmaatilisus. Sisepoliitikas on ta aga osanud sama küünilise pragmatismiga opositsiooni lämmatada ja tõusta Venemaa ainuvalitsejaks.

Londoni olümpia - üllatuste ootel (Suurbritannia 2011)


Londoni 2012. aasta olümpiamängud ja paraolümpia tõotavad tulla täis üllatusi, et pakkuda võistlejatele ja publikule kõige meelejäävamat spordi- ja kultuuripidu. Nüüd on suurejoonelised spordirajatised valmis ning vaatajale pakutakse pilguheitu ettevalmistuste kulisside taha, kus avanevad põnevad lood loovusest ja leidlikkusest, aga ka briti veidrustest, mis kõik on suunatud ühe eesmärgi teenistusse.

50 aastat! Armastust (Lõuna-Aafrika 2008)


Mida tähendab olla 50 aastat abielus? Kas on saladusi, mis aitaksid seda teoks teha? Filmiloojatest paar, kes tundis, et enamikes ühiskondades on inimesed abieluks halvasti ette valmistatud, proovib heita ausa pilgu abielule. Oma reisi lõpus langetavad nad otsuse, kas see hiiglaslik samm ka ise ette võtta või mitte. Film on pikitud huumori ja irooniaga.

Filosoof-kuningad (USA 2009)


Ootamatutest kohtadest tarkust otsides viib režissöör Patrick Chen meid oma auhinnatud filmis Ameerika prestiižetesse kolledžitesse ja ülikoolidesse, et õppida koristajatelt, kes on palju näinud ning läbi elanud. Saame tuttavaks kaheksa erakordse inimesega, keda harilikult ei märgata. Nagu ütleb hiina vanasõna: "Üks vestlus targa inimesega on parem kui kümme aastat õppimist."


09 august, 2012

Süüria - Assadi suguvõsa allakäik (Prantsuse 2011)


Tuhat kakssada hukkunut, kümme tuhat vangis ja sama palju riigist pagenud - Süüria on suletud riik, kus valitseb õud. Diktaatori jõhkrate repressioonide kiuste jätkab opositsioon vastupanu, nõudes valitseva Assadite klanni tagasiastumist. 2000. aastal isalt võimu pärinud president Bashar al-Assad tapab oma rahvast, abistab Hezbollah' ja Hamasi terroriste, osaleb atentaatide korraldamisel. Kuidas on Assaditel õnnestunud nii kaua võimul püsida ja kas lõpuks diktaator kukutatakse?