docbandit

capturing and encoding

26 juuli, 2012

Külgelöömise kunst (Hollandi 2009)


On mehi, kes on sündinud võrgutajad ja keeravad ka kõige kenamad neiud vaevata ümber sõrme. Samas murravad tuhanded noormehed pead, kuidas nad seda teevad. Miks nad ei punasta ega higista, kuidas nad alati kõige õigemaid sõnu leiavad? Jälgime külgelöömiskunstniku Richard La Ruina õpituba kahe ujeda ja kogenematu õpilase silme läbi.

Plaan (Rootsi 2010)


Meeldigu see meile või mitte, kuid maailm liigub suurte muutuste poole. Kliimaküsimused, rahvastiku kasv, liikide hävimine, ressursside ammendumine jne. Sõltub meist endast, kas me tegeleme probleemidega ja mõjutame muutusi meile soodsas suunas või laseme neil ennast mõjutada. Järjest rohkem inimesi mõistab seda ja osaleb mitmesugustes plaanides ning üritustes, püüdes olukorda parandada. Dokfilmis saame tuttavaks neist mõnega. Nende lood, nende mõtted ja plaanid on otsekui osa suuremast tervikust. Kui kogu seda initsiatiivi, loomevõimet ja optimismi saaks koordineerida, õnnestuks ehk luua küllalt tugev üleilmne liikumine, mis suudaks maailma muuta, enne kui on liiga hilja.

21 juuli, 2012

Röövitud kuld (Suurbritannia 2000)


Võiks arvata, et olümpiamängudel toimub kõik ausalt ja õiglaselt, kuid paraku võib minna ka teisiti. Ewen J Thomsoni dokumentaalfilmis "Röövitud kuld" tulebki juttu vastuolulistest ja vaieldavatest juhtumitest ning pettunud sportlastest, kes lahkusid olümpiamängudelt kindla veendumusega, et kuldmedal pidanuks kuuluma neile.

18 juuli, 2012

Surmaretk (Eesti 2008)


Kaksikportree Kurkse tragöödia vastandlikest peategelastest: sadamakapten Heino Kreintalist ja leitnant Jaanus Karmist - päästjast ning päästetust. Film analüüsib tragöödiast tulenevat süü ja süütuse dilemmat ning uurib toimunu tagajärgi inimhingele, muutusi inimpsüühikas ja isiksustes, taustaks noor Eesti riik.

17 juuli, 2012

Maradona (Hispaania/Prantsuse 2008)


Serbia režissööri Emir Kusturica eluloofilmis jälgitakse ühe kõigi aegade parima, kuid ka skandaalseima jalgpalluri Diego Maradona teekonda Buenos Airese kehvast agulist kuulsuse tippu. Tulihingeline revolutsionäär, töölisklassi kangelane ja legendaarne jalgpallitäht, kellest on saanud fännide seas tõeline kultusobjekt, tutvustab vestlustes oma tõekspidamisi ning poliitilisi vaateid. Filmis lööb kaasa ka Manu Chao ja kõlab tema Maradonale pühendatud laul.

Restrepo (USA 2010)


Eksperimentaalne film ühest Ameerika sõdurite 15-mehelisest rühmast Afganistani Korengali oru eelpostil „Restrepo”, mis sai nime võitluses hukkunud meediku järgi. Kaamera ei lahku hetkekski orust, pole intervjuusid kindralite ega diplomaatidega, vaid üksnes igapäevane elu ameeriklaste kõige ohtlikumaks peetud eelpostil võitluses Talibani vastu. Selline ongi sõda. Järeldused jäägu vaatajate teha.

11 juuli, 2012

Wikileaks - leke kui relv (Rootsi 2010)


Kus on midagi salastada, seal on midagi karta. WikiLeaks sai rekordajaga maailmakuulsaks, olles paljastanud suurima salajase informatsiooni varamu ajaloos. Tänu sellele on maailm saanud palju teada piinamistest Iraagi sõjas või Islandi pankurite salajastest tehingutest.

Aga me teame väga vähe WikiLeaksi ajenditest ja selle salapärasest asutajast Julian Assange’ist, keda mõned peavad kangelaseks ning teised süüdistavad kõiges - alates spionaažist kuni vägistamiseni. Kes on need inimesed WikiLeaksi taga ja kuidas nad jõudsid sinna, kus nad praegu on?

Tallinna kilud (Eesti 2011)


Dokumentaalne tragikomöödia "Tallinna kilud" küsib tallinlaste ja nende linna suhte kohta, taaslavastades 12 tavalise linlase isiklikke lugusid ning unenägusid. Kohtuvad elavate ja surnute lood, mälestused ning linnalegendid, lapsed ja luukered. Neid pealtnäha erinevaid lugusid seob pea 500 aasta tagune mõrvalugu.

Keemiaravi (Poola 2009)


Filmi kangelasteks on onkoloogiakliiniku patsiendid, kes vestlevad omavahel keemiaravi seansil. Vähk on väga demokraatlik haigus, ravil kohtuvad eri vanuses ja erineva eluteega inimesed. Nende jutt puudutab nii tähtsaid kui ka igapäevaseid teemasid. Haiglast paistab elu hoopis teise nurga alt ja sellel on hoopis uus võlu ning väärtus.

Sündis inimene (Eesti 1975)


Leida Laiuse dokumentaalfilm naisest ja emast, ematundest ning -kohustusest ja ema vastutusest uue ühiskonnaliikme kasvatamisel.

Võimas Iguacu juga (Inglise 2006)


Lõuna-Ameerika südames, kus Brasiilia, Argentiina ja Paraguai piirid kokku jooksevad, asub üks vaatemängulisemaid looduse saladusi. Üle viie kilomeetri pikkune ja 100 meetri kõrgune Iguacu on kõige võimsam juga maakeral, viis korda suurem kui Niagara. Kolmesajast kaskaadist langeb alla 2000 tonni vett sekundis. See on ka üks maailma rikkalikumaid elupaiku, kus elab 2000 taimeliiki, 450 linnuliiki, 50 eri imetajat ja nii palju roomajaid ning putukaid, et keegi ei jõua neid kokku lugeda.

Sildid:

05 juuli, 2012

Liblikad - inglaste kirg (Inglise 2010)


Viktoria ajastul arvati, et liblikad on tee vaimse ja moraalse täiuse poole. Inglased kollektsioneerisid neid mõnda aega suure innuga, peibutades liblikaid lõpnud kassidega, tulistades neid puudelt alla, surres düsenteeriasse ja malaariasse maailma kaugetes paikades.

Ekstsentrilisi kollektsionääre leidub Inglismaal tänapäevalgi. Nende lugudest koorub välja vastus küsimusele, milles peitub liblikate võlu. Veel tähtsam on aga see, et nende tegevus võib kaasa aidata põliste maastike säilimisele, mis praegu on kadumisohus.

Liblikad ei jäta ükskõikseks ka grafitikunstnikke, burleskitantsijaid, ekstsentrilisi teadlasi, pühendunud farmereid ja pururikkaid ambitsioonikaid kinnisvaraomanikke, kellele liblikad on ammendamatu inspiratsiooniallikas. Neil kõigil on omad lood ja nende kollektiivsed kogemused aitavad mõista brittide meeletut liblikavaimustust.

Sildid:

Tallinn olümpiatuultes (Eesti 1980)


Ülevaade neljast Moskva olümpiaeelsest aastast ja olümpiamängude Tallinna purjeregatist. Stsenaristid Heiki Roots ja Toomas Uba, režissöör Heiki Roots, toimetaja Aare Tiisväli.

Beebitelevisioon (Prantsuse 2010)


Tänapäeval on igaühel tema vajadustele vastav telekanal. Ei maksa siis üllatuda, et üle 100 teleprogrammi on viimasel ajal avatud vaatajaile, kes ei tule veel ise toime televiisori sisselülitamisega. Igal aastal tõmbavad poole- kuni kaheaastastele mudilastele mõeldud teleprogrammid ligi uusi noori lapsevanemaid, kes usuvad nende hariduslikku väärtusesse.

Dokumentaalfilm vaatleb lähemalt, kuidas neid saateid koostatakse ja kuidas need oma eesmärgile vastavad, milline on nende teaduslik ning sotsiaalne panus. Prantsusmaal ja USA-s uuriti uue meedia mõju väikelastele.

Omaette hea uus ilm (Hollandi 2009)


Dokumentaalfilm neti-utoopiatest: online-ilmadest, kus saame mängida ja vahest isegi sõprust ning armastustki leida. Taolised digitaalsed tuleviku-utoopiad suudavad uudsete tehnoloogiate abil luua fotorealistlikke kujutlusi millest tahes, võimaldades ühendada inimesi üle kogu maailma.

Seega on meil nüüd võimalus ehitada omaenda "hea uus ilm": kui sina seda teha tahaksid, siis millistele põhimõtetele sa selle üles ehitaksid? Mis oleks tähtsam, kas piiramatu vabadus või väljendusvabadus, aktiivne turuplats sotsiaalse suhtluse soosimiseks või hoopis sellele piiride seadmine?

02 juuli, 2012

Hea elu (Taani 2011)


 Taani dokumentalisti Eva Mulvadi auhinnatud film "Hea elu" räägib kahest naisest – emast ja tütrest -, kes elavad päikesepaistelisel Portugali rannikul. Neil on alati olnud piisavalt raha, et elada head elu, kuhu mahuvad üksnes naudingud ja tööd pole vaja teha. Nüüd on nad aga hädas, sest raha on otsa saanud.

Film sellest, kuidas elada vaesena, kui oled harjunud rikkusega. Lihtsa süžee kaudu hargneb lahti keeruline lugu perekonna paratamatust saatusest, staatusest ja rahast, olulistest sündmustest Euroopa ajaloos ja väikesest tüdrukust, kes on kasvanud üles usus, et raha kasvab „puu otsas“.