docbandit

capturing and encoding

29 märts, 2012

Delfiinipoiss (Iisraeli 2011)


Kui Morad saadab klassiõele tekstisõnumi, kahtlustavad tüdruku sugulased teda võrgutamiskatses ja piinavad teda jõhkralt. Rünnak on nii julm ja emotsionaalsed haavad nii sügavad, et posttraumaatilise stressihäire all kannatav noormees distantseerub ümbritsevast maailmast.

Arstid ütlevad isale, et delfiiniteraapia on viimane võimalus, muidu pannakse Morad vaimuhaiglasse. Isa müüb kõik ära, võtab ennast töölt lahti ja kogu pere kolib Punase mere äärde, vandudes, et ei tule enne tagasi, kui poiss on täielikult paranenud. See on lugu vanemate kannatlikust ja hellast armastusest ning sõprusest teismelise poisi ja delfiinide vahel, kes aitavad tal paraneda.
 

26 märts, 2012

Tule all - Ajakirjanikud lahingus (Inglise 2011)


Režissöör Martyn Burke. Esimeses maailmasõjas tapeti vaid kaks ajakirjanikku, kuigi neis tapatalgutes hukkus kokku 16 miljonit inimest. Teises maailmasõjas kaotas elu 63 ajakirjanikku, kuid Iraagi sõja esimesel kuuel aastal tapeti juba 120 reporterit ja alates 1995. aastast on neid hukkunud 105 riigis kokku 1397.

Sõja kajastamine on muutunud üha hukatuslikumaks elukutseks ning nüüd on hakatud neid ka röövima, piinama ja hukkama. Kuid mõnikord on füüsiliste kannatuste kõrval veelgi rängem sõja psühholoogiline hind...

20 märts, 2012

Carla Bruni tee (Prantsuse 2010)

  

1990. aastate esimesel poolel oli ta maailma üks paremini tasustatud modelle, kes teenis aastas väidetavalt 7,5 miljonit dollarit; tosin aastat väldanud karjääri jooksul ehtis tema nägu üle 250 ajakirja esikaant; ta on meesteõgija, kes suutis ära võluda Prantsuse presidendi. See naine on suur riskija ja ta pole iial verest välja löönud, kui saatus on tema ees avanud uue ning põneva tee. Publiku ebajumal, piltilus mannekeen, muusik, rõõmsameelne ja soe kaaslane…

Filmigrupp saatis Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy abikaasat Carla Brunit tema esimesel aastal riigi esimese leedi vastutusrikkas rollis.
 

14 märts, 2012

Lo väike kuningriik (Itaalia 2010)


Tsarang on väike küla Himaalaja mägismaal. Nii nagu igal hommikul, usaldavad külaelanikud ka täna oma karja küla karjuse hoolde. Vana kaupmees Tsering osaleb hea õnne palvusel, mille viivad läbi Lekshey ja teised budistlikud nunnad. Siis asub ta teele järgmise küla poole, et osta kogukonnale riisi. Küla ainsa traktori omanik Tashi valmistub muda vedamiseks.

Piirkonnas, mis näib ulatuvat lõpmatuseni ning kus vaikust segab vaid tuul, kohtuvad inimene ja loodus arhailise elu rütmis. Alustades lihtsatest igapäevastest tegemistest, räägivad kolm peategelast unistustest, traditsioonidest ja raskustest, mis seovad peagi muutuma hakkavat rahvast. Varsti ühendab ehitatav maantee seda kauget mägipiirkonda tänapäevasema Nepaliga.

12 märts, 2012

Egiptuse ja Gaza piiril (Hollandi 2011)


Egiptuse ja Gaza sektori 11 kilomeetri pikkusel piirilõigul on käinud vilgas tegevus. Suletud piiri alla kaevatud 1400 tunnelit on saanud kohaliku majanduse nurgakiviks.

Kuigi Mubaraki valitsus toetas ametlikult Gaza-vastast embargot, vaadati maa-alusele kaubandusele läbi sõrmede. Uuelt valitsuselt oodatakse aga suhtumise muutust. Nüüd võivad Rafah’ piiriküla elanikud oma senisest tulutoovast ärist avalikult kõnelda. Aga kas nad soovivad ka piiri avanemist?

08 märts, 2012

Minu väärtus oli 50 lammast (Rootsi 2010)


Kui Sabere oli kümneaastane, müüdi ta 55-aastasele Talibani liikmele. Tüdruk pidi kuus aastat kannatama jõhkrat kohtlemist, enne kui tal õnnestus põgeneda naistekodusse, kus elavad samasuguse saatusega naised. Nüüd tahab ta saada lahutust ja minna elama oma perekonna juurde.

Kui Sabere olukord hakkab tasapisi paranema, selgub, et tema poolõde võib oodata sama saatus. Farzaneh müüdi omal ajal ära 50 lamba eest. "Lepingu" järgi peaks ta minema mehe juurde, kui on saanud 15-aastaseks, kuid peigmees otsustab, et tahab teda varem. Liigutav lugu vaesest perekonnast, kes püüab kaitsta oma tütart ja samal ajal ellu jääda .

07 märts, 2012

Teekond Araratile (Eesti 2011)


Dokumentaalse filmirännaku keskmes on pühaks peetud Ararati mägi, mille tippu esimese eurooplasena tõusis tartlane Friedrich Parrot. Filmigrupp liigub Parroti jälgedes läbi Armeenia ja Türgi Araratile, otsib jälgi Parrotist ning Piibli patriarh Noast. Tutvub piirkonna kultuuri ja loodusega ning vallutab Ararati tipu just nagu Parrot 180 aastat tagasi.

Eestist pärit baltisakslane Friedrich Parrot (1791-1841) pani aluse Vene impeeriumi alpinismile, tõustes koos viie kaaslasega 1829. aastal Ararati (5137 m) tippu. Tema rühmas oli ka hilisem Armeenia poeet ja moderniseerija Hatšatur Abovjan.

05 märts, 2012

Vabaduse mõrkjas maitse (2011)


Püüdes kartmatult kergitada eesriiet Venemaa valitsuse sooritatud kuritegudelt, pälvis Anna Politkovskaja paljude austuse, kuid mõnedes tekitas ka hirmu. Novaja Gazeta ajakirjanikuna oli ta sageli Vene võimude ohvriks langenute huvide ainus kaitsja.

2006. aasta 9. oktoobril ta tapeti, sest oli ausalt ja südamega oma tööd teinud. Tema mõrva tellijaid ja täideviijaid pole siiani tuvastatud.

„Vabaduse mõrkjas maitse” on Marina Goldovskaja, Anna kunagise õppejõu ja hilisema sõbratari film oma veendumuste eest hukkunud ajakirjaniku elust 20 aasta vältel.

04 märts, 2012

Vene monopol ehk kuidas müüa korterit, millel on kuus omanikku (2009)






Kuidas müüa korterit, millel on kuus omanikku? Kuus inimest, kes ei salli üksteist, kes ei käi üksteisel külas, kes nägelevad köögi kasutamiskordade pärast, kes käivad kemmergus oma isikliku lambipirni ja paberirulliga, kuid kes nüüd peavad suutma kuidagimoodi kokku leppida, et see neetud korter saaks maha müüdud ning nad saaksid üksteisest lahku kolida.

Saksa dokumentalisti kurbnaljakas visioon Peterburi elust.